Debata w cyklu „Afryka na Koszykowej” - 30 października 2019

Debata „Afrykańskie muzea w XXI wieku - tożsamość i polityka”

W państwach afrykańskich, jak i gdzie indziej, muzea służą wielu celom. Wśród nich kształtowanie pamięci społeczeństw jest jednym z ważniejszych zadań, przy czym określanym przez konkretne potrzeby polityczne.
Sposób eksponowania zabytków, dzieł sztuki czy świadectw historycznych lub tragicznych wydarzeń wpływa na postrzeganie własnej historii, a także tego, jak dana historia interpretowana jest w kontekście globalnym. Kwestie zawłaszczenia i zwrotu zabytków, nie tylko w kontekście kolonialnym, stanowią drażliwy, a zarazem nośny politycznie temat.

Na temat tych i innych kwestii dotyczących muzeów w Afryce dyskutować będą: historyk sztuki specjalizująca się w sztuce RPA prof. Aneta Pawłowska z Uniwersytetu Łódzkiego, dr hab. Ewa Kalinowska - romanistka z Uniwersytetu Warszawskiego zajmująca się kulturami Afryki Zachodniej i Kinga Turkowska - etiopistka, doktorantka w Katedrze Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego. Dyskusję poprowadzi dr hab. Hanna Rubinkowska-Anioł z Katedry Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego.

Plakat można pobrać tutaj